Periton Diyalizi /

Nedir ?

PERİTON DİYALİZİ NEDİR ?

Böbrek Yetmezliği tedavisinde kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemle karın boşluğuna bir kateter yerleştirilir. Periton diyalizinde periton boşluğu, periton zarı ve diyalizatlar kullanılmaktadır. Periton zarı, vücutta biriken toksik maddeleri karın boşluğunda bulunan diyalizata aktaran yarı geçirgen zar işlevini görür. Peritonun kullanılması ile bu adı almıştır. Kateterden verilen PD solüsyonları ile karın boşluğu doldurulur. PD solüsyonu burada birkaç saat kalır, bu işlem bekleme süresi olarak adlandırılır. Kandan zararlı madde ve fazla sıvılar karın boşluğundaki sıvıya geçer. Bekleme süresinin ardından, kullanılan PD solüsyonu boşaltılır ve yeni PD solüsyonu ile değiştirilir. Bu işleme değişim adı verilir ve günde 4-5 kez tekrarlanır. Bu sıvının boşaltılması ile vücutta biriken fazla sıvı ve zehirli maddeler vücuttan uzaklaştırılır.


BÖBREKLER VE GÖREVLERİ

Böbrekler omurganın her iki yanında karın boşluğu içerisinde bel bölgesinin biraz üzerinde yer alan bir çift organdır. Böbrekler şekil olarak benzerler ağırlık ve yapı olarak küçük görülen bu organların vücut için önemi büyüktür. Böbreklerin ana görevi vücudumuzdaki su dengesini sağlamak ve üre, kreatin, ürik asit gibi maddeleri idrar ile vücudumuzdan uzaklaştırmaktır. Ayrıca vücudumuza gerekli olan potasyum, tuz, fosfor, magnezyum ve glukoz gibi bazı minerallerin dengede tutulmasını sağlar.


Kan basıncını düzenler

Böbreklerimiz salgıladığı hormonlarla (Renin) tansiyonumuzu dengeler.


Kan yapımını kontrol eder

Böbrekler salgıladığı bir hormon ile (Eritropoetin) kemik iliğini uyararak kan yapımına yardımcı olur.


Kemik yapımını kontrol eder

Vücudumuza alınan D vitamininin kullanılmasını sağlayarak kandaki kalsiyum-fosfor seviyesini dengeler ve sağlıklı kemik yapısının oluşmasına katkıda bulunur.

Vet Station

VET STATION

Vet Stat

VET STAT

Drenaj Set

DRENAJ SET

PD Paed Set

PD PAED SİSTEM

KEDİ VE KÖPEKLERDE KRONİK BÖBREK YETMEZLİĞİ

Böbrek yetmezlikleri, organ fonksiyonlarının çeşitli derecelerde azalması ile karakterize, ilerleyici özellikte, kedi ve köpeklerde her yaşta ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Genel olarak akut ve kronik olmak üzere iki formda incelenir. Kronik böbrek yetmezliği (KBY), kalıtsal veya edinsel olarak ortaya çıkabildiği gibi birçok kronik, sistemik veya primer böbrek hastalığına bağlı olarak da meydana gelebilir. Genel olarak polidipsi, poliüri ve zayıflık en belirgin semptomlar arasındadır. Hastalık böbrek fonksiyonlarında yavaş ancak devamlı ve dönüşümü olmayan bir azalmanın meydana gelmesi ile karakterize olup aynı zamanda kedi ve köpeklerde en yaygın tespit edilen böbrek hastalığı formudur.

TEDAVİ SÜRECİ

KBY'de, akut böbrek yetmezliğinde olduğu gibi böbrek fonksiyonlarda geri dönülebilir bir azalma veya iyileşme mümkün olmaz. Hastalık her yaştaki kedi ve köpeklerde belirlenebilse de daha çok 6.5-7 yaş üstü, yaşlı hayvanlarda sıklıkla tespit edilmektedir. KBY'li hayvanların bazıları teşhis sonrası birkaç hafta veya birkaç ay yaşadığı halde bir çoğu geri dönüşümsüz hasara rağmen iyi bir destekleyici ve semptomatik sağaltımla daha uzun yaşatılabilmektedir. Tedavi esnasında KBY'ne sebep olan lezyonların tedavi olacağı, böbrek dokusunun düzeleceği düşünülmemelidir. Koruyucu sağaltımda böbrek yetmezliğine sebep olan hastalığın doğru tespit edilerek spesifik tedavinin yapılması, lezyonların yayılmasını, böbrek hasarındaki ilerlemenin yavaşlatılması veya durdurulmasına yardımcı olabilir.

Uzman Veteriner Hekim

Alper IŞIK

Soru, görüş ve önerileriniz için iletişime geçebilirsiniz.